Pulsar N250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Bajaj Pulsar N250 is a beginner-friendly naked bike that delivers accessible performance for new riders and daily commuters. Its 249.7cc single-cylinder engine produces 24.1 HP with responsive mid-range torque, offering an ideal balance of power and control. Known for affordability and reliability, the N250 excels as an entry-level platform for riders transitioning into performance-oriented motorcycling.
2025
General information | |
| Color Options | Red, white, blue |
| Category | Naked bike |
| Model | Bajaj Pulsar N250 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Max Torque | 21.5 Nm (2.2 kgf-m or 15.9 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 24.1 HP (17.6 kW)) @ 8750 RPM |
| Capacity | 249.7 ccm (15.24 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1342 mm (52.8 inches) |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Overall Height | 1165 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 164.0 kg (361.6 pounds) |
Pulsar N250 dimensions and frame | |
| Seat | Split seats |
| Wheels | Black five spoke rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 130/70-R17 |
| Front Tyre | 100/80-R17 |
| Rear Wheel Travel | 90 mm (3.5 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock with Nitrox |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Telescooic fork, 37 mm |
| Frame | Double Cradle Down Tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bajaj Pulsar N250 discussion group or the general Bajaj discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Ride modes and Traction control. Bike sold in India. |
| Lighting | Bi functional LED projector headlamp with LED DRLs |
| Instruments | Digital Reverse Monochrome LCD |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.