Pulse - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Silver/grey/yellow, white/yellow |
| Color Options | Silver/grey/yellow, white/yellow |
| Price | US$ 13999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Price | US$ 13999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Category | Sport |
| Model | Can-Am Pulse |
| Model | Can-Am Pulse |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Starting | Electric |
| Clutch | Clutchless direct drive |
| Clutch | Clutchless direct drive |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 1-speed |
| Gearbox | 1-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Cooling System | Liquid |
| Max Torque | 72.0 Nm (7.3 kgf-m or 53.1 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Max Torque | 72.0 Nm (7.3 kgf-m or 53.1 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Engine Details | Rotax E-Power, peak power 47kW |
| Engine Details | Rotax E-Power, peak power 47kW |
| Engine Type | Electric |
| Engine Type | Electric |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1412 mm (55.6 inches) |
| Wheelbase | 1412 mm (55.6 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 947 mm (37.3 inches) |
| Overall Width | 947 mm (37.3 inches) |
| Overall Length | 2487 mm (97.9 inches) |
| Overall Length | 2487 mm (97.9 inches) |
| Overall Height | 1171 mm (46.1 inches) |
| Overall Height | 1171 mm (46.1 inches) |
| Seat Height | 782 mm (30.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Seat Height | 782 mm (30.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1525 HP/kg |
| Power/Weight Ratio | 0.1525 HP/kg |
| Dry Weight | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Dry Weight | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| | |
Pulse dimensions and frame | |
| Wheels | Cast wheels, Dunlop Sportmax GPR-300 tires. |
| Wheels | Cast wheels, Dunlop Sportmax GPR-300 tires. |
| Rear Brakes | Single disc. 1-piston calipers. ABS. |
| Rear Brakes | Single disc. 1-piston calipers. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston calipers. ABS. |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 150/60-R17 |
| Rear Tyre | 150/60-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | SACHS twin-tube coil-over shock with preload adjustment |
| Rear Suspension | SACHS twin-tube coil-over shock with preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | KYB 41 mm inverted fork |
| Front Suspension | KYB 41 mm inverted fork |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Can-Am Pulse discussion group or the general Can-Am discussion group. |
| Ask questions | Join the 25 Can-Am Pulse discussion group or the general Can-Am discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | On-board charger. Traction control. |
| Comments | On-board charger. Traction control. |
| Warranty | 2 years vehicle, 5 years battery/31068 miles |
| Warranty | 2 years vehicle, 5 years battery/31068 miles |
| Carrying Capacity | Glove Box with USB port. |
| Carrying Capacity | Glove Box with USB port. |
| Lighting | LED headlight |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | 10.25 in. touchscreen |
| Instruments | 10.25 in. touchscreen |
| Output | 27.0 HP (19.7 kW)) |
| Output | 27.0 HP (19.7 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
| Year of manufacture | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.