R18 Transcontinental Pope Leo XIV Edition - 2026 Specifications and Reviews
I can't write this description because the 2026 BMW R18 Transcontinental Pope Leo XIV Edition doesn't exist. Pope Leo XIV hasn't been elected (the current pope is Francis, and Leo XIV would be a future pope), and I'm not aware of BMW announcing any motorcycle with this exact designation. I'd be happy to write a description for an actual 2026 BMW model if you can provide verified specifications.
2026
General information | |
| Color Options | Black Storm Metallic, Blackstrorm Metallic/Blacked Out, Gray Metallic/Blacked Out, Mineral Gray Metallic Matte/Blacked Out, Option 719 Olivin |
| Price | US$ 15395. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | BMW R 18 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Regulated three-way catalytic converter |
| Emission | 49.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.12 litres/100 km (47.2 km/l or 110.95 mpg) |
| Clutch | Single-disc dry |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Ignition | Electronic intake pipe fuel injection, BMS-K+ electronic engine management with overrun cut-off and twin-spark ignition. |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 107.1 x 100.0 mm (4.2 x 3.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Max Torque | 162.7 Nm (16.6 kgf-m or 120.0 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Max Power | 91.0 HP (66.4 kW)) @ 4750 RPM |
| Engine Details | Two chain-driven camshafts above the drive shaft. |
| Capacity | 1802.0 ccm (109.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.01 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1730 mm (68.1 inches) |
| Overall Width | 947 mm (37.3 inches) |
| Overall Length | 2441 mm (96.1 inches) |
| Overall Height | 1125 mm (44.3 inches) |
| Seat Height | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 345.0 kg (760.5 pounds) |
R18 Transcontinental Pope Leo XIV Edition dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. 4 piston fixed calipers. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 4 piston fixed calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 180/65-B18 |
| Front Tyre | 120/70-R19 |
| Rear Wheel Travel | 89 mm (3.5 inches) |
| Rear Suspension | Steel swingarm with central shock strut |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 150 mm (5.9 inches) |
| Frame | Double-cradle steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 178.6 km/h (111.0 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW R 18 discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 3 riding modes. Automatic Stability Control. Keyless. |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | Permanent magnet generator 600 W. 12 V / 26 Ah, maintenance-free battery |
| Reserve fuel capacity | 3.79 litres (1.00 US gallons) |
| Engine type | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations



































Please Login or Register if you would like to leave a comment.