RS660 Factory - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Aprilia RS660 Factory is a lightweight middleweight sportbike designed for riders seeking engaging performance and handling in an accessible package. Known for its agile chassis, responsive 659cc parallel-twin engine, and track-capable dynamics, it excels as both a daily commuter and weekend canyon carver. The Factory trim adds premium features and refined styling for discerning enthusiasts.
2026
General information | |
| Color Options | Racing Black, Acid Gold, Tribute |
| Price | US$ 13999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 94.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.08 litres/100 km (24.5 km/l or 57.65 mpg) |
| Clutch | Multi-plate wet clutch with mechanical slip system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electric |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.9 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 68.0 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Capacity | 659.0 ccm (40.21 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1382 mm (54.4 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6325 HP/kg |
| Wet Weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Dry Weight | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| | |
RS660 Factory dimensions and frame | |
| Seat | Single seat |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso Corsa tires |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Ohlins Twin Sided Swing Arm |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Ohlins Inveted Fork 43 |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with removable seat support subframe |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 235.0 km/h (146.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 660 Factory discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Carbon fiber components. Configuration software. Six-axis inertial platform. |
| Lighting | LED head light |
| Instruments | Digital, color |
| Exhaust system | SC-Project exhaust |
| Lubrication system | Wet Sump |
| Power | 105.0 HP (76.6 kW)) @ 10500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Aprilia RS 660 Factory |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.