Rebel 500 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Rebel 500 is a lightweight cruiser ideal for new and returning riders seeking accessible performance. Its responsive 471cc parallel-twin engine delivers smooth power and manageable handling, while the relaxed riding position and forgiving nature make it perfect for both commuting and weekend rides.
2025
General information | |
| Color Options | Matte Laurel Green Metallic, Pearl Black |
| Price | US$ 6499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Emission | 81.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.51 litres/100 km (28.5 km/l or 67.01 mpg) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Full transistorized ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI with 34mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Max Torque | 43.0 Nm (4.4 kgf-m or 31.7 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 46.9 HP (34.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 471.0 ccm (28.74 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.36 litres (3.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1491 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 136 mm (5.4 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2188 mm (86.1 inches) |
| Overall Height | 1094 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 185.1 kg (408.0 pounds) |
Rebel 500 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 150/80-16 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Rear Wheel Travel | 94 mm (3.7 inches) |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
| Frame | Steel diamond |
Other specs | |
| (59.3 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Rebel 500 discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: CMX500. ABS model id: CMX500A. ABS adds 6 lbs. |
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | LED |
| Instruments | Digital |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Exhaust system | 2-1 exhaust |
| Driveline | O-ring-sealed chain |
| Motorcycle name | Honda Rebel 500 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.