Honda PCX160 - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Honda PCX160 is a modern commuter scooter designed for urban riders seeking reliability and ease of use. Its 157cc liquid-cooled engine delivers efficient performance with automatic transmission, making it ideal for daily city commuting. Known for Honda quality, low maintenance, and practical design, the PCX160 suits riders prioritizing convenience over sport performance.
2023
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2023 |
| Model | Honda PCX160 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 51.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.22 litres/100 km (45.0 km/l or 105.96 mpg) |
| Driveline | V-Matic |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Full transistorized |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. PGM-FI, 26mm throttle body |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 57.3 x 57.9 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression | 10.6:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 157.0 ccm (9.58 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear brakes | Single disc. CBS |
| Front brakes | Single disc. CBS, optional ABS |
| Rear tire | 130/70-13 |
| Front tire | 110/70-14 |
| Rear wheel travel | 85 mm (3.3 inches) |
| Rear Suspension | Twin suspension aluminium swingarm |
| Front wheel travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | 31mm hydraulic fork |
| Trail | 84 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Frame type | Tubular Steel Underbone |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.85 US quarts) |
| Fuel capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1316 mm (51.8 inches) |
| Ground clearance | 134 mm (5.3 inches) |
| Overall width | 742 mm (29.2 inches) |
| Overall length | 1936 mm (76.2 inches) |
| Overall height | 1108 mm (43.6 inches) |
| Seat height | 764 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 131.0 kg (288.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in Asia. Windscreen. Keyless. |
| Carrying capacity | 30L underseat storage |
| Light | Dual headlights |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | White, black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.