Rfz 70 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Red/blue/white/black |
| Category | Minibike, cross |
| Model | Apollino RFZ 70 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Max Power | 4.6 HP (3.3 kW)) @ 9000 RPM |
| Capacity | 70.0 ccm (4.27 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 3.50 litres (0.92 US gallons) |
| Wheelbase | 985 mm (38.8 inches) |
| Overall Width | 520 mm (20.5 inches) |
| Overall Length | 1380 mm (54.3 inches) |
| Overall Height | 830 mm (32.7 inches) |
| Seat Height | 630 mm (24.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0912 HP/kg |
| Wet Weight | 58.0 kg (127.9 pounds) |
| Dry Weight | 50.0 kg (110.2 pounds) |
Rfz 70 dimensions and frame |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 2.50-10 |
| Front Tyre | 2.50-10 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 125 mm (4.9 inches) |
| Frame | Steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Apollino RFZ 70 discussion group or the general Apollino discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Intended for children. Chinese brand. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.