|
| Color Options | Black, Red, Grey, Green |
| Price | Euro 4999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 68.0 x 55.2 mm (2.7 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Max Torque | 32.8 Nm (3.3 kgf-m or 24.2 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 41.6 HP (30.3 kW)) @ 9000 RPM |
| Capacity | 401.0 ccm (24.47 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 785 mm (30.9 inches) |
| Overall Length | 2240 mm (88.2 inches) |
| Overall Height | 1440 mm (56.7 inches) |
| Seat Height | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2474 HP/kg |
| Wet Weight | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Dry Weight | 168.0 kg (370.4 pounds) |
|
|
Rockster 410 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston floating caliper. ABS |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Dual-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 130/90-15 |
| Front Tyre | 90/90-18 |
| Rear Wheel Travel | 73 mm (2.9 inches) |
| Rear Suspension | Twin shock absorbers with separate gas reservoir. |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic inverted fork, diameter 41 mm. |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 145.0 km/h (90.1 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Macbor Rockster 410 discussion group or the general Macbor discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish brand. |
| Lighting | LED |
| Instruments | Circular TFT with 90 mm diameter and connectivity |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Macbor Rockster 410 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.