Ryker 600 Ace - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Many single and dual color options |
| Price | US$ 9599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Automatic (CVT) with reverse function |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection. Electronic throttle control |
| Bore x Stroke | 74.0 x 69.7 mm (2.9 x 2.7 inches) |
| Max Torque | 49.7 Nm (5.1 kgf-m or 36.7 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 50.0 HP (36.5 kW)) @ 7300 RPM |
| Engine Details | Rotax 600 ACE engine |
| Capacity | 600.0 ccm (36.61 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1709 mm (67.3 inches) |
| Ground Clearance | 97 mm (3.8 inches) |
| Overall Width | 1522 mm (59.9 inches) |
| Overall Length | 2352 mm (92.6 inches) |
| Overall Height | 1063 mm (41.9 inches) |
| Seat Height | 599 mm (23.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1853 HP/kg |
| Dry Weight | 269.9 kg (595.0 pounds) |
Ryker 600 Ace dimensions and frame | |
| Seat | Single seat |
| Wheels | Two front wheels. 10-spoke, Platinum Silver. XPS Ride tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 1-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Nissin 2-piston floating calipers |
| Rear Tyre | 205/45-R16 |
| Front Tyre | 145/60-R16 |
| Rear Wheel Travel | 145 mm (5.7 inches) |
| Rear Suspension | Multi-link mono swing arm. SACHS twin-tube coil-over shocks with preload adjustment. |
| Front Wheel Travel | 136 mm (5.4 inches) |
| Front Suspension | Double wishbone. SACHS twin-tube coil-over shocks. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Can-Am Ryker 600 Ace discussion group or the general Can-Am discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Three wheel bike. Traction control. Stability control. Riding modes. Digitally encoded security system. Hill hold control. 2 USB ports. |
| Warranty | 1-year BRP Limited Warranty |
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instruments | 4.5 in. digital display. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock. |
| Oil capacity | 3.90 litres (4.12 US quarts) |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Can-Am Ryker 600 Ace |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.