S 1000 XR - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW S 1000 XR is a premium sport-touring motorcycle designed for riders seeking aggressive performance with everyday practicality. Known for its potent inline-four engine, electronically adjustable suspension, and superior handling dynamics, it excels on both track-inspired roads and long-distance touring. The XR combines thrilling acceleration with fuel efficiency and advanced technology, appealing to experienced riders who demand performance without sacrificing comfort.
2025
General information | |
| Color Options | Blackstorm Metallic 2, Gravity Blue Metallic, Light White/ M Motorsport |
| Color Options | Blackstorm Metallic 2, Gravity Blue Metallic, Light White/ M Motorsport |
| Price | US$ 17995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | BMW S 1000 XR |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Regulated three-way catalytic converter |
| Emission | 147.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.36 litres/100 km (15.7 km/l or 36.98 mpg) |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, slipper clutch, self-reinforcing |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe injection / digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 49.7 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Max Torque | 114.0 Nm (11.6 kgf-m or 84.1 ft.lbs) @ 9250 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1539 mm (60.6 inches) |
| Overall Width | 851 mm (33.5 inches) |
| Overall Length | 2154 mm (84.8 inches) |
| Overall Height | 1461 mm (57.5 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 226.8 kg (500.0 pounds) |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1539 mm (60.6 inches) |
| Overall Width | 851 mm (33.5 inches) |
| Overall Length | 2154 mm (84.8 inches) |
| Overall Height | 1461 mm (57.5 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 226.8 kg (500.0 pounds) |
S 1000 XR dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Twin piston floating disc. |
| Brake Disc Diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston fixed calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium double-sided swing-arm, central spring strut, electronic preload adjuster, electronic self-adjusting rebound/compression damping (Dynamic ESA) |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, diameter 45 mm, electronic self-adjusting rebound/compression damping (Dynamic ESA) |
| Trail | 116 mm (4.6 inches) |
| Frame | Bridge-type frame, cast aluminum, load-bearing engine |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Twin piston floating disc. |
| Brake Disc Diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston fixed calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium double-sided swing-arm, central spring strut, electronic preload adjuster, electronic self-adjusting rebound/compression damping (Dynamic ESA) |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, diameter 45 mm, electronic self-adjusting rebound/compression damping (Dynamic ESA) |
| Trail | 116 mm (4.6 inches) |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 200.0 km/h (124.3 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW S 1000 XR discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 46 mm (1.8 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 17/45 (front/rear) |
| Chain size | 525 |
| Idle speed | 1270 +/- 50 RPM |
| Spark plugs | NGK LMAR9D-J |
| Coolant | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 5W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Comments | Windscreen. Riding Modes Pro (incl. HSC Pro, MSR, ABS Pro and DTC). Integrated Pannier Holders. Keyless. Emergency call. |
| Ask questions | Join the 25 BMW S 1000 XR discussion group or the general BMW discussion group. |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Carrying Capacity | Storage compartment underneath seat |
| Lighting | Optional LED lights |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Electrical | 493 W alternator. 12 V, 12 Ah, maintenance-free battery. |
| Fork tube size | 46 mm (1.8 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Oil capacity | 3.50 litres (3.7 US quarts) |
| Sprockets | 17/45 (front/rear) |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Chain size | 525 |
| Idle speed | 1270 +/- 50 RPM |
| Spark plugs | NGK LMAR9D-J |
| Coolant | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Alternate seat height | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Engine oil | SAE 5W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Riding Modes Pro (incl. HSC Pro, MSR, ABS Pro and DTC). Integrated Pannier Holders. Keyless. Emergency call. |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
| Carrying Capacity | Storage compartment underneath seat |
| Lighting | Optional LED lights |
| Electrical | 493 W alternator. 12 V, 12 Ah, maintenance-free battery. |
| Rake (fork angle) | 24.9° |
| Oil capacity | 3.50 litres (3.7 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Alternate seat height | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Output | 170.0 HP (124.1 kW)) @ 11000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Rake (fork angle) | 24.9° |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.