Scomadi TL50 - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Scomadi TL50 is a lightweight retro scooter from the UK brand designed for urban commuters and beginners seeking easy handling and classic styling. Its compact dimensions and 89kg weight make it nimble in traffic, while the adjustable suspension and dual-disc braking system provide practical everyday performance on city streets.
2017
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Electronic CDI ignition |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 39.0 x 41.5 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 3.20 Nm (0.3 kgf-m or 2.4 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 3.22 Horsepower">HP (2.4 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 49.60 ccm (3.03 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2017 |
| Model | Scomadi TL50 |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Sealed multidisc |
| Front brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 110/70-12 |
| Front tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Coil spring with adjustable preload (4 positions) hydraulic shock absorber |
| Front Suspension | Double hydraulic pre load adjustable shock absorber with coil spring with anti dive linkage system. |
| Frame type | Space frame tubular chassis with ABS cladded bodywork. |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Overall width | 620 mm (24.4 inches) |
| Overall length | 1,870 mm (73.6 inches) |
| Overall height | 1,115 mm (43.9 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0362 HP/kg |
| Dry weight | 89.0 kg (196.2 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | UK brand |
| Electrical | 12 volts battery. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, orange, red, blue, mint, grey, carbon, silver, blue/red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.