Scooter Roughhouse 50 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | White, Matte Black, Silver |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission | 54.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.35 litres/100 km (42.6 km/l or 100.09 mpg) |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor. Keihin |
| Bore x Stroke | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 6.8:1 |
| Max Power | 2.0 HP (1.5 kW)) |
| Engine Details | Reed-valve |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 49.7 ccm (3.03 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 4.92 litres (1.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1173 mm (46.2 inches) |
| Overall Width | 635 mm (25.0 inches) |
| Overall Length | 1803 mm (71.0 inches) |
| Overall Height | 1118 mm (44.0 inches) |
| Seat Height | 794 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 89.8 kg (198.0 pounds) |
| | |
Scooter Roughhouse 50 dimensions and frame | |
| Wheels | Steel rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 48.3 km/h (30.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Genuine Scooter Roughhouse 50 discussion group or the general Genuine Scooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | USB. Made in Taiwan. |
| Warranty | 3-year, unlimited-mile |
| Carrying Capacity | Underseat storage, glove box, rear rack |
| Driveline | CVT |
| Motorcycle name | Genuine Scooter Roughhouse 50 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.