Scooter Urbano 125 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | French Vanilla, Green, Navy |
| Category | Scooter |
| Model | Genuine Scooter Urbano 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission | 72.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.14 litres/100 km (31.8 km/l or 74.91 mpg) |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Valves (OHV) |
| Induction | Carburettor |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.6 ccm (7.60 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.68 litres (1.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1270 mm (50.0 inches) |
| Overall Width | 686 mm (27.0 inches) |
| Overall Length | 1829 mm (72.0 inches) |
| Overall Height | 1143 mm (45.0 inches) |
| Seat Height | 781 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 110.2 kg (243.0 pounds) |
| | |
Scooter Urbano 125 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 48.3 km/h (30.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Genuine Scooter Urbano 125 discussion group or the general Genuine Scooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Warranty | 2-year, unlimited-mile |
| Carrying Capacity | Underseat storage, glove box |
| Lighting | Halogen headlight |
| Instruments | Digital |
| Driveline | CVT |
| Output | 8.6 HP (6.3 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.