Scooter Urbano 50I - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Genuine Scooter Urbano 50i is an entry-level commuter scooter designed for urban riders seeking affordable, practical transportation. Its lightweight 93.9 kg frame, compact dimensions, and low 781 mm seat height make it accessible for novice and shorter riders. Known for its reliability and ease of use, the Urbano 50i excels at navigating congested city streets with its nimble handling and fuel efficiency.
2025
General information | |
| Color Options | French Vanilla, Green, Navy Blue |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Valves (OHV) |
| Induction | Injection |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Max Power | 2.0 HP (1.5 kW)) |
| Capacity | 49.6 ccm (3.03 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.49 litres (1.45 US gallons) |
| Wheelbase | 1270 mm (50.0 inches) |
| Overall Width | 686 mm (27.0 inches) |
| Overall Length | 1829 mm (72.0 inches) |
| Overall Height | 1143 mm (45.0 inches) |
| Seat Height | 781 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0213 HP/kg |
| Dry Weight | 93.9 kg (207.0 pounds) |
| | |
Scooter Urbano 50I dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 48.3 km/h (30.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Genuine Scooter Urbano 50i discussion group or the general Genuine Scooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Warranty | 2-year, unlimited-mile |
| Lighting | Halogen headlight |
| Instruments | Digital |
| Driveline | CVT |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Genuine Scooter Urbano 50i |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.