Sherco 125 TY Long Ride - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Sherco 125 TY Long Ride is a lightweight enduro machine designed for adventure-minded riders seeking versatility across varied terrain. Powered by a reliable 123.7cc single-cylinder four-stroke engine with a 5-speed transmission, it excels in combining trail capability with comfortable long-distance riding characteristics. This model is best suited to intermediate riders exploring backcountry routes and mixed off-road conditions.
General information | |
| Type | Enduro / offroad |
| Year of manufacture | 2024 |
| Model name | Sherco 125 TY Long Ride |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Steel and Aluminium |
| Clutch | Multidisc in an oilbath |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Multidisc in oil bath |
| Ignition | Electronic CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Type of engine | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 123.7 ccm (7.55 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 185 mm (7.3 inches) |
| Front brakes | Single disc. Braktec 4-piston caliper |
| Rear tire | 2.15-18 |
| Front tire | 1.60-21 |
| Rear wheel travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Rear suspension | Hydraulic single damper, Olle |
| Front wheel travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front suspension | Steel 40 mm hydraulic fork |
| Frame type | Tubular section Chrome-moly |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 4.20 litres (1.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1308 mm (51.5 inches) |
| Ground clearance | 320 mm (12.6 inches) |
| Seat height | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
Other specs | |
| Update specs | |
| Comments | French brand. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Blue/Black/Yellow |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.