Skyteam ST110 - 2005 Specifications and Reviews
The 2005 Skyteam ST110 is an affordable entry-level minibike designed for novice riders and casual urban commuting. Its compact 107cc four-stroke engine delivers practical performance with reliable air cooling and simple carburettor fuelling. Best suited to learners and weekend riders seeking an economical, easy-to-maintain motorcycle.
2005
General information | |
| Category | Minibike, cross |
| Year | 2005 |
| Model | Skyteam ST110 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet plate |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Starter | Electric & kick |
| Fuel control | OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburettor |
| Stroke | 4 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 107.00 ccm (6.53 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Overall width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall length | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Overall height | 960 mm (37.8 inches) |
| Seat height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 64.0 kg (141.1 pounds) |
Skyteam ST110 dimensions and frame | |
| Exhaust system | One underseat pipe |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 100 mm (3.9 inches) |
| Front brakes | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear tyre dimensions | 2.5-10 |
| Front tyre dimensions | 2.5-10 |
| Rear suspension | Monoshock |
| Front suspension | Telescopic forks |
| Frame type | Aluminium Pipe Frame |
Speed and acceleration | |
| Top speed | 70.0 km/h (43.5 mph) |
Other specs | |
| Fuel capacity | 3.10 litres (0.82 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.