Skyteam ST125-11 - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Skyteam ST125-11 is a lightweight custom cruiser ideal for new riders and urban commuters seeking an affordable, easy-to-handle motorcycle. Its 124cc single-cylinder engine delivers modest power and torque suitable for city riding and short commutes. Known for its classic cruiser styling and low seat height, this bike excels as an accessible entry point into motorcycle ownership.
2009
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2009 |
| Model | Skyteam ST125-11 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multiple disc |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure and splash lubrication |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor. MIKUNI |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 52.4 x 57.0 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Top speed | 82.0 km/h (51.0 mph) |
| Torque | 7.30 Nm (0.7 kgf-m or 5.4 ft.lbs) @ 6500 |
| Power | 6.70 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 155 mm (6.1 inches) |
| Rear tyre dimensions | 7.0-10 |
| Front tyre dimensions | 7.0-10 |
| Rear suspension travel | 50 mm (2.0 inches) |
| Rear suspension | Spring and Oil / Double Shock |
| Front suspension travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front suspension | Spring and Oil |
| Frame type | Steel, Single-tube |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.05 quarts) |
| Fuel capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Wheelbase | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Ground clearance | 205 mm (8.1 inches) |
| Overall width | 825 mm (32.5 inches) |
| Overall length | 1,725 mm (67.9 inches) |
| Overall height | 1,020 mm (40.2 inches) |
| Seat height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0761 HP/kg |
| Dry weight | 88.0 kg (194.0 pounds) |
Other specs | |
| Color options | GREEN/YELLOW/CHOCOLATE |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.