Skyteam ST125 SM - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Skyteam ST125 SM is a lightweight super motard designed for beginner and commuter riders seeking an affordable, nimble urban machine. Its modest 124cc four-stroke engine delivers practical performance for city riding and short commutes. Known for its approachable handling and economical operation, it offers the versatile supermoto styling in an accessible package.
2009
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2009 |
| Model | Skyteam ST125 SM |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Power | 10.72 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/80-17 |
| Front tyre dimensions | 100/80-17 |
| Rear suspension | GAS/monoshock |
| Front suspension | Spring and oil |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Wheelbase | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Overall width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall length | 2,080 mm (81.9 inches) |
| Overall height | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Seat height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0872 HP/kg |
| Dry weight | 123.0 kg (271.2 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Black, red, blue, orange |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.