Sonik Cafe Racer 400 - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Sonik Cafe Racer 400 is a lightweight naked bike that appeals to beginner and intermediate riders seeking an accessible retro-styled machine. Its 392cc three-cylinder engine delivers modest but adequate power with a nimble, manageable character ideal for urban commuting and casual weekend rides. Known for its classic cafe racer aesthetics and forgiving nature, this bike prioritizes simplicity and affordability over performance.
2013
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2013 |
| Model | Sonik Cafe Racer 400 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 3 in 1 tuned system |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 56.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 28.00 Nm (2.9 kgf-m or 20.7 ft.lbs) @ 5000 |
| Power | 35.00 |
| Engine type | In-line three, four-stroke |
| Capacity: | 392.00 ccm (23.92 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Floating discs. Two-piston calipers. |
| Rear tyre dimensions | 150/70-17 |
| Front tyre dimensions | 110/70-17 |
| Rear suspension | Fully adjustable oil+gas unit with remote piggyback reservoir, progressive linkage |
| Front suspension travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front suspension | 41mm Inverted forks |
| Frame type | Tubular steel double open cradle with detachable subframe |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| | |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 months limited |
| Instruments | Digital |
| Fuel capacity | 16.65 litres (4.40 gallons) |
| Overall width | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Overall length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Overall height | 1,214 mm (47.8 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1021 HP/kg |
| Dry weight | 328.0 kg (723.0 pounds) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Bore x Stroke | 102.0 x 84.0 mm (4.0 x 3.3 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Model | Qlink Rodeo 700 |
| Comments | Chinese brand. |
| Color options | Designed to live up to today’s standards of road-going performance while capturing the beauty and timeless style, the Sonik Café Racer is a modern interpretation of a classic style. |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.