Soriano Giaguaro V1 Gara - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Soriano Giaguaro V1 Gara is an electric sport motorcycle designed for riders seeking innovative performance and agile handling. Powered by a 40.2 horsepower electric motor delivering strong low-end torque, it excels in urban and spirited riding with its responsive acceleration and lightweight construction. Known for blending retro styling with modern electric technology and progressive suspension geometry.
2021
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2021 |
| Model | Soriano Giaguaro V1 Gara |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Manual Hydraulic |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 3-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Torque | 77.6 Nm (7.9 kgf-m or 57.2 ft.lbs) |
| Power | 40.2 Horsepower">HP (29.4 Kilowatt">kW)) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Electric |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 5.50-17 |
| Front tire | 3.50-17 |
| Rear wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Porwssive, Triangular |
| Front wheel travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Girder, Aluminium |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1550 mm (61.0 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
Other specs | |
| Comments | Battery min 15Kw max 20Kw. Dual battery system. Lithium Ion. Range 120/ 160 km. |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, yellow, black, graphite, white, silver, blue, green |
Rider Reviews
Total comments: 1







































Please Login or Register if you would like to leave a comment.