Soriano Giaguaro V1 Gara - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Soriano Giaguaro V1 Gara is an electric sport motorcycle designed for performance-focused riders seeking cutting-edge technology and rapid acceleration. Its 80.5 horsepower electric motor delivers impressive 0-100 km/h times of 3.50 seconds with instant torque delivery. Known for combining lightweight construction with advanced suspension geometry, this bike excels on track and road for riders prioritizing thrilling electric performance.
2022
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2022 |
| Model | Soriano Giaguaro V1 Gara |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Manual Hydraulic |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 3-speed |
| Cooling system | Liquid |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3.50 seconds |
| Torque | 77.6 Nm (7.9 kgf-m or 57.2 ft.lbs) |
| Power | 80.5 Horsepower">HP (58.7 Kilowatt">kW)) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Electric |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black or gold OZ wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 5.50-17 |
| Front tire | 3.50-17 |
| Rear wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Progressive, Triangular monoshock |
| Front wheel travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Girder, Aluminium |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1550 mm (61.0 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
Other specs | |
| Comments | Battery min 15Kw, max 20Kw. Dual battery system. Lithium POlymer. Range 200 miles. |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, yellow, black, graphite, white, silver, blue, green |
Rider Reviews
Total comments: 1







































Please Login or Register if you would like to leave a comment.