Sr 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia SR 125 is a stylish 125cc scooter designed for urban commuters and younger riders seeking practical, fuel-efficient daily transportation. Known for its modern design with LED lighting and digital instrumentation, it combines nimble handling with underseat storage and reliable electric starting. Its compact wheelbase and low seat height make it approachable for novice riders while vibrant color options appeal to style-conscious commuters.
2025
General information | |
| Color Options | Vibrant Blue, Power Red, Essence White, Storm Grey, Enigma Black |
| Category | Scooter |
| Model | Aprilia SR 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 55.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.40 litres/100 km (41.7 km/l or 98.01 mpg) |
| Clutch | Automatic centrifugal dry |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Max Torque | 9.7 Nm (1.0 kgf-m or 7.2 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Engine Details | I-get engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.5 ccm (7.60 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1365 mm (53.7 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall Length | 1985 mm (78.1 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 115.0 kg (253.5 pounds) |
Sr 125 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system |
| Rear Tyre | 120/70-14 |
| Front Tyre | 120/70-14 |
| Rear Wheel Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Helical spring and shock absorber |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork |
| Frame | Tubular chassis with open single cradle |
| | |
Other specs | |
| (69.9 out of 100)Click here for complete rating. | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia SR 125 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Wet sump |
| Output | 9.8 HP (7.1 kW)) @ 7750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.