Sr 160 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia SR 160 is a stylish urban scooter designed for commuters and city riders seeking modern features in a practical package. Known for its LED lighting, LCD instrumentation, and efficient 160cc engine, it delivers reliable daily transportation with contemporary design. Best suited for budget-conscious riders in developing markets prioritizing fuel efficiency and ease of use.
2025
General information | |
| Color Options | Black/red, silver/red/black, blue/red, black/red, grey/red |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | BS VI compliant |
| Clutch | Dry centrifugal |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 60.6 mm (2.3 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Max Torque | 13.4 Nm (1.4 kgf-m or 9.9 ft.lbs) @ 5300 RPM |
| Max Power | 11.3 HP (8.2 kW)) @ 7100 RPM |
| Engine Details | I-get engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 160.0 ccm (9.76 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1365 mm (53.7 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 806 mm (31.7 inches) |
| Overall Length | 1985 mm (78.1 inches) |
| Overall Height | 1166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 122.0 kg (269.0 pounds) |
| | |
Sr 160 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Alloy 10-spoke wheels |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 120/70-14 |
| Front Tyre | 120/70-14 |
| Rear Suspension | Monoshock, adjustable |
| Front Suspension | Telescopic fork, 30mm |
| Frame | Tubular with open single cradle |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia SR 160 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in India. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | LCD dashboard |
| Reserve fuel capacity | 1.20 litres (0.32 US gallons) |
| Motorcycle name | Aprilia SR 160 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.