Sr GT Sport 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia SR GT Sport 125 is a stylish commuter scooter designed for urban riders seeking modern features and reliable performance. Its compact frame, LED lighting, and underseat storage make it ideal for city navigation and daily commuting. Known for its contemporary design and practical functionality, it appeals to riders prioritizing convenience and contemporary styling.
2025
General information | |
| Color Options | Street Gold, Red Raceway, Iridium Grey |
| Category | Scooter |
| Model | Aprilia SR GT Sport 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Automatic centrifugal dry |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Max Torque | 12.0 Nm (1.2 kgf-m or 8.9 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Details | i-get engine with Start&Stop |
| Capacity | 124.5 ccm (7.60 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.00 litres (2.38 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall Length | 1920 mm (75.6 inches) |
| Overall Height | 1166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 799 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 115.0 kg (253.5 pounds) |
Sr GT Sport 125 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS). Optional ABS. |
| Rear Tyre | 130/70-13 |
| Front Tyre | 110/80-14 |
| Rear Wheel Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Double hydraulic shock absorber with adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 30mm |
| Frame | Double cradle, in high-resistance steel tubing |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia SR GT Sport 125 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | LCD instruments |
| Reserve fuel capacity | 1.20 litres (0.32 US gallons) |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 14.8 HP (10.8 kW)) @ 8750 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.