Sr GT 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia SR GT 125 is a stylish commuter scooter designed for urban riders seeking modern technology and practicality. Known for its sleek design, LED lighting, LCD instruments, and convenient underseat storage, it excels at navigating city traffic while offering reliable electric starting and an efficient fuel tank. Best suited for daily commuters prioritizing comfort and contemporary aesthetics on a 125cc platform.
2025
General information | |
| Color Options | Infinity Blue, Asphalt Black, Street Grey |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Aprilia SR GT 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Automatic centrifugal dry |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.7 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Max Torque | 12.0 Nm (1.2 kgf-m or 8.9 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 14.8 HP (10.8 kW)) @ 8750 RPM |
| Engine Details | I-get engine with Start&Stop system |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.00 litres (2.38 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall Length | 1920 mm (75.6 inches) |
| Overall Height | 1166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 799 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 115.0 kg (253.5 pounds) |
Sr GT 125 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Alloy |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS). Optional ABS. |
| Rear Tyre | 130/70-13 |
| Front Tyre | 110/80-14 |
| Rear Wheel Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Double hydraulic shock absorber with adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork ø 33 mm |
| Frame | Double cradle, in high-resistance steel tubing |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia SR GT 125 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | LCD instruments |
| Reserve fuel capacity | 1.20 litres (0.32 US gallons) |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Wet sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.