Sr GT 200 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia SR GT 200 is a nimble scooter designed for urban commuters seeking style and practicality. It combines modern LED lighting, intuitive LCD instruments, and convenient underseat storage with reliable electric starting and adequate fuel range. Best suited for daily city riding, the SR GT 200 delivers European design sensibility at an accessible displacement level.
2025
General information | |
| Color Options | Infinity Blue, Asphalt Black, Street Grey, GP Black |
| Category | Scooter |
| Model | Aprilia SR GT 200 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Automatic centrifugal dry |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 61.5 x 58.7 mm (2.4 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Max Torque | 16.5 Nm (1.7 kgf-m or 12.2 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 17.4 HP (12.7 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Details | I-get 200 engine with Start&Stop |
| Capacity | 174.0 ccm (10.62 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.00 litres (2.38 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall Length | 1920 mm (75.6 inches) |
| Overall Height | 1166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 799 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 116.0 kg (255.7 pounds) |
Sr GT 200 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Alloy |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 130/70-13 |
| Front Tyre | 110/80-14 |
| Rear Wheel Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Double hydraulic shock absorber with adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork, 33 mm |
| Frame | Double cradle, in high-resistance steel tubing |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia SR GT 200 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | LCD instruments |
| Reserve fuel capacity | 1.20 litres (0.32 US gallons) |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.