Sukida SK-125 Linsio - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Sukida SK-125 Linsio is an entry-level commuter motorcycle designed for budget-conscious riders seeking reliable, fuel-efficient urban transportation. Powered by an 11 hp air-cooled engine with chain drive and drum brakes, it prioritizes affordability and simplicity over performance. Best suited for novice riders and daily city commuting, this lightweight 120 kg motorcycle excels in stop-and-go traffic and tight parking situations.
2015
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2015 |
| Model | Sukida SK-125 Linsio |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Cooling system | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 52.4 x 55.5 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Torque | 9.50 Nm (1.0 kgf-m or 7.0 ft.lbs) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Power | 11.00 Horsepower">HP (8.0 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 110/90-16 |
| Front tyre | 2.75-18 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Wheelbase | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Ground clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Overall width | 840 mm (33.1 inches) |
| Overall length | 2,010 mm (79.1 inches) |
| Overall height | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0917 HP/kg |
| Dry weight | 120.0 kg (264.6 pounds) |
Other specs | |
| Electrical | 12V/7Ah battery. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Orange |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.