Super Motor 120 - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Super Motor 120 is an entry-level commuter motorcycle ideal for new riders and daily urban use. With its lightweight 80kg frame, affordable 3-liter fuel capacity, and modest 6.71hp engine, it prioritizes fuel efficiency and ease of handling over performance. Known for its reliability and practical dual-seat configuration, this bike excels as a budget-friendly transportation solution.
2016
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2016 |
| Model | Super Motor 120 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 38.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 1.67 litres/100 km (59.9 km/l or 140.85 mpg) |
| Clutch | Semi-automatic |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 52.4 x 49.5 mm (2.1 x 1.9 inches) |
| Top speed | 100.0 km/h (62.1 mph) |
| Power | 6.71 Horsepower">HP (4.9 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre | 2.75-17 |
| Front tyre | 2.50-17 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.05 quarts) |
| Fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Wheelbase | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0839 HP/kg |
| Dry weight | 80.0 kg (176.4 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Carrying capacity | Luggage rack or passanger seat |
| Electrical | 12V 3Ah maintenance free battery |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, light blue, blue, black, brown |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.