Superdual T - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 SWM SuperDual T is a lightweight sport-touring machine ideally suited for riders seeking nimble adventure riding and daily commuting. Its 600cc single-cylinder engine delivers responsive performance with 53.6 horsepower, while the steel tubular frame provides excellent handling characteristics. Known for blending affordability with practicality, it excels at accessible touring and technical road exploration.
2025
General information | |
| Color Options | Matte Grey, Matte Black |
| Category | Sport touring |
| Year | 2025 |
| Model | SWM SuperDual T |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 100.0 x 76.4 mm (3.9 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Max Power | 53.6 HP (39.2 kW)) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 600.0 ccm (36.61 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Wheelbase | 1495 mm (58.9 inches) |
| Ground Clearance | 190 mm (7.5 inches) |
| Overall Width | 925 mm (36.4 inches) |
| Overall Length | 2265 mm (89.2 inches) |
| Overall Height | 1390 mm (54.7 inches) |
| Seat Height | 895 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2737 HP/kg |
| Dry Weight | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| | |
Superdual T dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS Brembo |
| Rear Tyre | 140/80-19 |
| Front Tyre | 110/80-19 |
| Rear Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Suspension | Progressive link system with single adjustable shock absorber Sachs |
| Front Wheel Travel | 219 mm (8.6 inches) |
| Front Suspension | Upside down hydraulic fork 43mm |
| Frame | High strength steel tubular |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 SWM SuperDual T discussion group or the general SWM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lubrication system | Wet sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.