Superdual X - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 SWM SuperDual X is a sport-touring 600cc single-cylinder motorcycle designed for adventurous riders seeking agility and efficiency. Its lightweight frame and modest 53.6 horsepower deliver nimble handling and excellent fuel economy, making it ideal for mixed road and light off-road exploration without overwhelming complexity or maintenance demands.
2025
General information | |
| Color Options | Red, Matte Black |
| Category | Sport touring |
| Model | SWM SuperDual X |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 4 |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 100.0 x 76.4 mm (3.9 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.4:1 |
| Max Power | 53.6 HP (39.2 kW)) |
| Capacity | 600.0 ccm (36.61 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Wheelbase | 1510 mm (59.4 inches) |
| Ground Clearance | 180 mm (7.1 inches) |
| Overall Width | 905 mm (35.6 inches) |
| Overall Length | 2240 mm (88.2 inches) |
| Overall Height | 1385 mm (54.5 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2737 HP/kg |
| Dry Weight | 196.0 kg (432.1 pounds) |
Superdual X dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 140/80-19 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Suspension | Progressive link system with single adjustable shock absorber Sachs |
| Front Wheel Travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Front Suspension | Upside down hydraulic fork 45mm |
| Frame | High strength steel tubular |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 SWM SuperDual X discussion group or the general SWM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.