Superior Amb 001 Pro - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Lime green |
| Category | Sport |
| Model | Brough Superior AMB 001 Pro |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multiplate oil-bath clutch with hydraulic operation, APTC slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Turbo |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 71.8 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Engine Details | Composite chain / gear cam drive |
| Capacity | 997.0 ccm (60.84 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1461 mm (57.5 inches) |
| Overall Width | 645 mm (25.4 inches) |
| Overall Length | 2119 mm (83.4 inches) |
| Seat Height | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 1.2857 HP/kg |
| Dry Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| | |
Superior Amb 001 Pro dimensions and frame | |
| Wheels | Ultra-light 10 spoke carbon fibre front wheel, carbon fibre disc wheel |
| Rear Brakes | Single disc. Stainless Steel disc with 1 x two-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Stainless Steel discs with 2 x four-piston radial callipers |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 124 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | CNC Machined Aluminium Swing Arm pivoting in engine crankcases, with mono-shock adjustable for preload and rebound damping and progressive rate link with |
| Front Wheel Travel | 112 mm (4.4 inches) |
| Front Suspension | Fior-type CNC Machined Aluminium fork with twin articulated triangular links and Preload and rebound adjustable mono-shock with |
| Trail | 103 mm (4.0 inches) |
| Frame | CNC Aluminium frame with structural engine and carbon fibre body |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Brough Superior AMB 001 Pro discussion group or the general Brough Superior discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Limited edition. Design by Aston Martin. |
| Rake (fork angle) | 23.9° |
| Lubrication system | Semi-dry crankcase lubrication |
| Power | 225.0 HP (164.2 kW)) |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.