Suzuki GSX-S1000 - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Suzuki GSX-S1000 is a middleweight sport naked that appeals to experienced riders seeking thrilling performance and everyday practicality. Its 999cc inline-four engine delivers sharp acceleration and responsive handling, making it equally at home on twisty roads and track days. Known for exceptional value and reliability, it balances raw power with accessible ergonomics for serious sport riders.
General information | |
| Price as new | 3.9 Check out the detailed rating of racing track capabilities, engine performance, accident risk, etc. Compare with any other bike. |
| Category | Sport |
| Year | 2023 |
| Model | Suzuki GSX-S1000 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel, 4-2-1 exhaust system |
| Driveline | Chain, RK525GSH, 525 x 116 links |
| Clutch | Wet, multi-plate SCAS type |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Electronic ignition (Transistorized) |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Ride-by-Wire electronic throttle bodies |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminum. Dunlop’s Roadsport 2 radial tires. |
| Rear brakes | Single disc. Nissin, 1-piston, single disc, ABS |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Brembo 4-piston, ABS |
| Rear tire | 190/50-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Twin-spar aluminum |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 19.00 litres (5.02 US gallons) |
| Wheelbase | 1460 mm (57.5 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall length | 2115 mm (83.3 inches) |
| Overall height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 214.0 kg (471.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Traction Control. Ride modes. |
| Factory warranty | 12-month unlimited mileage limited warranty |
| Light | Stacked LED headlight |
| Instruments | LCD display |
| Starter | Electric |
| Color options | Metallic Triton Blue, Glass Sparkle Black |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.