Suzuki Gixxer SF 250 - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Suzuki GSX-8S is a middleweight naked bike designed for riders seeking agile handling and accessible performance. Its 776cc parallel-twin engine with 270-degree crankshaft delivers a distinctive character with smooth power delivery across the rev range. Best known for its nimble streetfighter styling and approachable ergonomics, it excels as an everyday commuter and weekend canyon carver.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2024 |
| Model | Suzuki GSX-8S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 97.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced feed circulation, Wet sump |
| Ignition | Transistorized |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 84.0 x 70.0 mm (3.3 x 2.8 inches) |
| Compression | 12.8:1 |
| Engine details | 270-degree crankshaft layout |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 776.0 ccm (47.35 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminum alloy |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear suspension | Adjustable KYB link-type |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | KYB inverted front forks |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.90 litres (4.12 US quarts) |
| Fuel capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1465 mm (57.7 inches) |
| Ground clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall width | 775 mm (30.5 inches) |
| Overall length | 2115 mm (83.3 inches) |
| Overall height | 1105 mm (43.5 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 202.0 kg (445.3 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Update specs | |
| Comments | Suzuki Intelligent Ride System. |
| Factory warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Light | LED headlights |
| Instruments | TFT LCD multifunction instrument panel |
| Starter | Electric |
| Color options | Pearl Cosmic Blue, Pearl Tech White, Metallic Mat Black/Glass Sparkle Black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.