Symphony Cargo 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Symphony Cargo 125 is a practical utility scooter designed for budget-conscious commuters and delivery riders seeking affordable daily transportation. Powered by an efficient 124.6cc single-cylinder four-stroke engine producing 11.3 horsepower, it offers reliable performance with automatic CVT transmission and fuel injection. Best known for its cargo-carrying capability and economical operation, it excels as a workhorse for urban delivery services and last-mile logistics.
2025
General information | |
| Color Options | White |
| Price | Euro 2599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Sym Symphony Cargo 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection. EFI |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Max Torque | 10.3 Nm (1.1 kgf-m or 7.6 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.6 ccm (7.60 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Overall Width | 690 mm (27.2 inches) |
| Overall Length | 2000 mm (78.7 inches) |
| Overall Height | 1125 mm (44.3 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
Symphony Cargo 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system |
| Rear Tyre | 110/70-16 |
| Front Tyre | 110/70-16 |
| Rear Suspension | Dual shock, adjustable |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym Symphony Cargo 125 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | SYM scooters are produced by Sanyang Motor in Taiwan. |
| Carrying Capacity | Large front and rear racks |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | LCD dashboard |
| Driveline | CVT |
| Output | 11.3 HP (8.2 kW)) @ 8500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.