TGB Bull 50 RS - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 TGB Bull 50 RS is an entry-level scooter designed for new riders and urban commuters seeking an affordable, reliable runabout. Known for its practical CVT transmission, compact dimensions, and lightweight frame, it excels at navigating congested city streets. Its dual braking system and electric starter make it accessible to inexperienced riders.
2011
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | C.V.T |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression | 7.8:1 |
| Power | 4.70 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | TGB Bull 50 RS |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/60-13 |
| Front tyre dimensions | 130/60-13 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Overall width | 670 mm (26.4 inches) |
| Overall length | 1,830 mm (72.0 inches) |
| Overall height | 1,155 mm (45.5 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0495 HP/kg |
| Dry weight | 95.0 kg (209.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Switchable 2 or 4 WD. Automatic Transmission with Hi/Lo Range and Reverse. Slip Limited Front Differential. Alloy Wheels. Winch. |
| Factory warranty | 2 years |
| Wheelbase | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Ground clearance | 305 mm (12.0 inches) |
| Seat height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear tyre | 26/10-14 |
| Front tyre | 26/8-14 |
| Rear Suspension | Double A-Arm, IRS |
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Capacity: | 503.00 ccm (30.69 cubic inches) |
| Model | TGB Blade 550 LT |
| Color options | White, black, blue, Red |
| Electrical | 12V 4 Ah battery |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.