TGB Key West 50 - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 TGB Key West 50 is an entry-level scooter designed for new riders and urban commuters seeking an affordable, reliable daily transport solution. Known for its lightweight design and practical rear storage, this Taiwan-made automatic scooter excels in city riding with easy handling and fuel efficiency. Its compact dimensions and dual starter system make it accessible and convenient for casual riders.
2020
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | C.V.T. |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Oil Pump Separate |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression | 7.8:1 |
| Power | 1.9 Horsepower">HP (1.4 Kilowatt">kW)) @ 3500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.3 ccm (3.01 cubic inches) |
| Category | Scooter |
| Year | 2020 |
| Model | TGB Key West 50 |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 120/90-10 |
| Front tire | 120/90-10 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.80 litres (1.80 US gallons) |
| Overall width | 650 mm (25.6 inches) |
| Overall length | 1696 mm (66.8 inches) |
| Overall height | 1075 mm (42.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0202 HP/kg |
| Dry weight | 94.0 kg (207.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Carrying capacity | Rear Storage Rack |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Black, Blue, Red, Yellow |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.