TGB Laser R5 49 - 2008 Specifications and Reviews
The 2008 TGB Laser R5 49 is an entry-level automatic scooter designed for new and casual riders seeking affordable urban commuting. Its compact 49cc single-cylinder engine delivers modest power suitable for city streets and residential areas. Known for its lightweight frame and practical design, this scooter prioritizes ease of use and fuel efficiency.
2008
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Starter | Electric & kick |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Power | 4.90 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Overall width | 660 mm (26.0 inches) |
| Overall length | 1,829 mm (72.0 inches) |
| Dry weight | 122.0 kg (268.9 pounds) |
| | |
TGB Laser R5 49 dimensions and frame | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
| Rear suspension | Mono Coil Over Shock |
| Front suspension | Inverted Hydraulic Shocks |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.0402 HP/kg |
| Category | Scooter |
| Year | 2008 |
| Model | TGB Laser R5 49 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.