TGB Tapo 50 - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 TGB Tapo 50 is a lightweight entry-level scooter ideal for urban commuters and new riders seeking affordable, practical transportation. Powered by a simple 49cc two-stroke engine with automatic transmission, it delivers easy handling and low maintenance requirements. Known for its reliability and fuel efficiency, the Tapo 50 excels in congested city environments where maneuverability and economical operation are priorities.
2012
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | C.V.T. |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Oil Pump |
| Ignition | CDI |
| Bore x stroke | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Power | 4.90 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | TGB Tapo 50 |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Overall width | 650 mm (25.6 inches) |
| Overall length | 1,780 mm (70.1 inches) |
| Overall height | 1,070 mm (42.1 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0521 HP/kg |
| Dry weight | 94.0 kg (207.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | 4W/2WD. Automatic Transmission with Hi/Lo Range and Reverse. |
| Wheelbase | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Ground clearance | 305 mm (12.0 inches) |
| Seat height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Double AArm |
| Front Suspension | Double AArm |
| Fuel system | Injection. PFI |
| Bore x Stroke | 92.0 x 76.5 mm (3.6 x 3.0 inches) |
| Compression | 9.9:1 |
| Torque | 31.60 Nm (3.2 kgf-m or 23.3 ft.lbs) @ 3600 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 502.60 ccm (30.67 cubic inches) |
| Color options | White, Blue, Grey, Black |
| Carrying capacity | Rear Stroage Rack |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.