TGB Tapo RS 50 - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 TGB Tapo RS 50 is a lightweight two-stroke scooter designed for urban commuters and novice riders seeking affordable, economical transportation. Its compact 49cc engine delivers modest power suitable for city riding, while the automatic CVT transmission and air-cooled design ensure simplicity and low maintenance. Best known for practical everyday mobility at an entry-level price point.
2012
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | C.V.T. |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Oil Pump |
| Ignition | CDI |
| Bore x stroke | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Power | 4.90 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | TGB Tapo RS 50 |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
| Frame type | Steel tube |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Overall length | 1,780 mm (70.1 inches) |
| Overall height | 1,075 mm (42.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0521 HP/kg |
| Dry weight | 94.0 kg (207.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | 4W/2WD. Automatic Transmission with Hi/Lo Range and Reverse. |
| Wheelbase | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Ground clearance | 305 mm (12.0 inches) |
| Overall width | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Seat height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Double AArm |
| Front Suspension | Double AArm |
| Fuel system | Injection. PFI |
| Bore x Stroke | 92.0 x 76.5 mm (3.6 x 3.0 inches) |
| Compression | 9.9:1 |
| Torque | 31.60 Nm (3.2 kgf-m or 23.3 ft.lbs) @ 3600 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 502.60 ccm (30.67 cubic inches) |
| Color options | White, Blue, Black, Brown |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.