TGB Target 600 - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Thumpstar TSF 150 X3 is a lightweight trial bike designed for beginners and intermediate riders seeking an affordable entry into competitive trials riding. Powered by a 150cc single-cylinder four-stroke engine with a 5-speed gearbox, it delivers the agility and control needed for technical terrain navigation. Its inverted front forks and mono rear suspension provide responsive handling for tackling obstacles and steep climbs typical of trial competitions.
2024
General information | |
| Category | Trial |
| Model year | 2024 |
| Model name | Thumpstar TSF 150 X3 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Pipe Bomb |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor. PE 28mm |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear brakes | Single disc. Single Piston |
| Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc. Dual piston |
| Rear tire | 100/90-14 |
| Front tire | 80/100-17 |
| Rear suspension | Mono shocks |
| Front suspension | VS1 Inverted Forks |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.30 litres (1.66 US gallons) |
| Wheelbase | 1340 mm (52.8 inches) |
| Seat height | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Chinese bike sold in Australia. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black with various color kits for sale. |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.