TGB X-Motion 125 - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 TGB X-Motion 125 is a practical automatic scooter designed for commuters and casual riders seeking fuel efficiency and ease of use. Powered by a reliable 124cc four-stroke engine delivering 12.4 horsepower, it excels in urban environments with its CVT automatic transmission and belt drive system. This lightweight scooter is best known for straightforward, affordable transportation without demanding rider expertise.
2012
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | TGB X-Motion 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | CVT |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Compression and splash combined |
| Ignition | C.D.I. |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Power | 12.40 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 140/60-13 |
| Front tyre dimensions | 120/70-14 |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Overall width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall length | 2,155 mm (84.8 inches) |
| Overall height | 1,312 mm (51.7 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0713 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| Dry weight | 174.0 kg (383.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | 4W/2WD. Automatic Transmission with Hi/Lo Range and Reverse. Slip Limited Front Differential. DC 12V 10A 120W electric outlet. Made in Taiwan. |
| Wheelbase | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Double AArm |
| Front Suspension | Double AArm |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. PFI |
| Bore x Stroke | 92.0 x 76.5 mm (3.6 x 3.0 inches) |
| Compression | 9.9:1 |
| Torque | 27.50 Nm (2.8 kgf-m or 20.3 ft.lbs) @ 3500 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 503.00 ccm (30.69 cubic inches) |
| Color options | White, silver, gray, red |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.