TGB X Large 125 EFI - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 TGB X Large 125 EFI is an entry-level commuter scooter ideal for new riders and urban commuters seeking fuel efficiency and ease of use. Its CVT transmission, electric starter, and manageable 174 kg weight make it accessible for riders of all experience levels. Best known for reliable everyday transportation with excellent fuel economy and low maintenance requirements.
2011
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | TGB X Large 125 EFI |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | CVT |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Compression and splash combined |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Bore x stroke | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 10.2:1 |
| Power | 12.20 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 140/60-13 |
| Front tyre dimensions | 120/70-14 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Overall width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall length | 2,130 mm (83.9 inches) |
| Overall height | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0701 HP/kg |
| Dry weight | 174.0 kg (383.6 pounds) |
Other specs | |
| Wheelbase | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Ground clearance | 305 mm (12.0 inches) |
| Wheels | Alloy Wheels. |
| Rear tyre | 22/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Double A-Arm, IRS |
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Bore x Stroke | 92.0 x 75.6 mm (3.6 x 3.0 inches) |
| Capacity: | 503.00 ccm (30.69 cubic inches) |
| Color options | White, silver, gray, black, red |
| Electrical | 12V 7Ah battery |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.