Tauris Samba 50 2T Racing - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Tauris Samba 50 2T Racing is a lightweight 50cc scooter designed for new and young riders seeking affordable urban commuting. Its compact 84kg frame and accessible 780mm seat height make it easy to handle, while the dual headlights and sporty styling deliver practical visibility and aggressive aesthetics ideal for city environments.
2011
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | CVT automatic |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | Tauris Samba 50 2T Racing |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black five-spoke wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
| Rear suspension | Twin shocks |
| Front suspension | Telescopic fork |
| Frame type | Steel |
Physical measures and capacities | |
| Overall width | 704 mm (27.7 inches) |
| Overall length | 1,840 mm (72.4 inches) |
| Overall height | 1,179 mm (46.4 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 84.0 kg (185.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | ATV made in Taiwan. Model versions called SYM QuadRaider 600 LE and SYM QuadRaider 600 US. Not all colors available for all versions. |
| Carrying capacity | Front and rear rack |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Rear brakes diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Unit Swing Arm |
| Front Suspension | Independent, Double A-arm/unit swing arm |
| Emission details | Euro 2 for EU and EPA / DOT / CARB for the US |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Engine details | Electroplated ceramic cylinder |
| Capacity: | 565.00 ccm (34.48 cubic inches) |
| Model | Sym Quad Raider 600 |
| Color options | Black, silver, blue, light blue, red |
| Electrical | 12V 4Ah battery |
| Light | Dual headlight |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.