Taypan R 200 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black |
| Category | Allround |
| Model | Serpento Taypan R 200 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Carburettor |
| Max Torque | 9.5 Nm (1.0 kgf-m or 7.0 ft.lbs) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 200.0 ccm (12.20 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 8.60 litres (2.27 US gallons) |
| Wheelbase | 1910 mm (75.2 inches) |
| Overall Width | 1050 mm (41.3 inches) |
| Overall Length | 740 mm (29.1 inches) |
| Power/Weight Ratio | 0.1153 HP/kg |
| Dry Weight | 98.0 kg (216.1 pounds) |
Taypan R 200 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 2.75-18 |
| Front Tyre | 2.50-18 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 100.0 km/h (62.1 mph) |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Serpento Taypan R 200 discussion group or the general Serpento discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in South-America. Produced in China. |
| Electrical | 12V / 6A battery |
| Output | 11.3 HP (8.2 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.