Tesi H2 TERA - 2026 Specifications and Reviews
I don't have reliable information about a 2026 Bimota Tesi H2 TERA model in my training data. To provide an accurate description for a specs database, I would need to verify current manufacturer specifications and details about this motorcycle. I'd recommend checking Bimota's official website or current motorcycle publications for authoritative information about this model's characteristics, intended rider type, and key features.
2026
General information | |
| Color Options | Black/red/grey |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Bimota Tesi H2 Tera |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5+ |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Transistorized |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Max Torque | 137.0 Nm (14.0 kgf-m or 101.1 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Max Power | 200.0 HP (146.0 kW)) @ 11000 RPM |
| Engine Details | Kawaski H2 supercharged engine |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 US gallons) |
| Wheelbase | 1445 mm (56.9 inches) |
| Ground Clearance | 174 mm (6.9 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall Length | 2074 mm (81.7 inches) |
| Overall Height | 1155 mm (45.5 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.9346 HP/kg |
| Dry Weight | 214.0 kg (471.8 pounds) |
Tesi H2 TERA dimensions and frame | |
| Wheels | Black, 5-spoke |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Opposed 2-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo Stylema opposed 4-piston calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-R17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Rear Suspension | Marzocchi semi-active suspension system |
| Front Wheel Travel | 114 mm (4.5 inches) |
| Trail | 117 mm (4.6 inches) |
| Frame | Aluminum alloy plates billet machined, with rear swingarm mounting plate |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bimota Tesi H2 Tera discussion group or the general Bimota discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Kawasaki Cornering Management Function (KCMF), Kawasaki Traction Control KTRC (3-MODE), Kawasaki Launch Control Mode (KLCM), Brembo Stylema Calipers, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS), Kawasaki Quick Shifter (KQS) (upshift and downshift), Electronic Cruise Control. Windscreen. |
| Instruments | TFT instrumentation |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Forced, wet sump |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.