Tuono 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia Tuono 125 is an agile, lightweight naked bike designed for young riders and commuters seeking nimble handling and accessible performance. Known for its sharp styling and responsive character, it excels in urban environments and tight corners while offering practical daily usability with its 14.5-liter fuel tank.
2025
General information | |
| Color Options | Arrow Grey, Lightning White, Aprilia Black, Eclipse Black, Rigel Blue |
| Category | Naked bike |
| Model | Aprilia Tuono 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 60.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.60 litres/100 km (38.5 km/l or 90.47 mpg) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU Electronics Magneti Marelli MIUG4 ø 32 mm |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.6:1 |
| Max Torque | 11.2 Nm (1.1 kgf-m or 8.3 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Capacity | 124.2 ccm (7.58 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall Length | 1968 mm (77.5 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1143 HP/kg |
| Wet Weight | 144.0 kg (317.5 pounds) |
| Dry Weight | 129.0 kg (284.4 pounds) |
Tuono 125 dimensions and frame | |
| Wheels | 6 split spoke wheel rim in lightweight alloy |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single 30 mm piston |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Stainless steel disc with radial 4 piston calliper |
| Rear Tyre | 140/70-ZR17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Asymmetric swingarm with monoshock |
| Front Wheel Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Upside down hydraulic fork, 40 mm. |
| Frame | Aluminium perimeter |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia Tuono 125 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 41 mm (1.6 inches) |
| Sprockets | 13/58 (front/rear) |
| Spark plugs | NGK CR8E, NGK CR8EIX |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Instruments | Digital |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Driveline | Primary drive: Straight cut gears, drive ratio: 29/69. |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 14.8 HP (10.8 kW)) @ 10000 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.