Tuono 660 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia Tuono 660 is a middleweight naked bike designed for spirited riders seeking an accessible yet capable platform. Known for its aggressive styling, sharp handling, and sophisticated electronics including multiple riding modes and advanced rider aids, it excels as both a daily commuter and weekend canyon carver for the performance-minded enthusiast.
2025
General information | |
| Color Options | Torque Red, Rush Grey |
| Category | Sport |
| Model | Aprilia Tuono 660 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 113.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| Clutch | Multi plate wet clutch with slipper system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with head-on intake. 2 x 48 mm throttle body, Ride-by-wire engine management |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.9 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 67.0 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 659.0 ccm (40.21 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Overall Width | 805 mm (31.7 inches) |
| Overall Length | 1995 mm (78.5 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
Tuono 660 dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy wheels |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo four-piston. ABS. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Asymmetrical aluminium rear arm. Rear shock absorber with top-out spring. Adjustable preload and rebound. |
| Front Wheel Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Kayaba Ø 41 mm USD with top out spring |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam with removable tail section |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia Tuono 660 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | ATC (traction control), AWC (wheelie control), AEB (engine brake) AEM (engine map), ACC (cruise control). 5 Riding mode (Road and Track, 3 fix and 2 customizable). |
| Lighting | Triple LED headlights and daytime running lights |
| Rake (fork angle) | 24.1° |
| Driveline | Drive ratio 17/43 |
| Output | 95.0 HP (69.3 kW)) @ 10500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.