Tuono V4 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia Tuono V4 is an aggressive middleweight naked bike designed for experienced riders seeking track-day capability with street usability. Its hallmark is the sophisticated APRC electronic control suite featuring engine braking management, traction control, and wheelie control across six customizable riding modes. Best known for combining V4 performance with accessible handling, it excels for riders who want genuine superbike technology in an upright, versatile package.
2025
General information | |
| Color Options | Tarmac Grey, Torque Red |
| Category | Sport touring |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 167.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 7.20 litres/100 km (13.9 km/l or 32.67 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front dynamic air intake. 4 Marelli 48 mm throttle bodies with 8 injectors and Ride-by-wire. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 52.3 mm (3.2 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Max Torque | 121.0 Nm (12.3 kgf-m or 89.2 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Max Power | 175.0 HP (127.7 kW)) @ 11350 RPM |
| Engine Details | Longitudinal 65° V-4 |
| Capacity | 1077.0 ccm (65.72 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.90 litres (4.73 US gallons) |
| Wheelbase | 1452 mm (57.2 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Length | 2070 mm (81.5 inches) |
| Overall Height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.9459 HP/kg |
| Wet Weight | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Dry Weight | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| | |
Tuono V4 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo caliper 2 pistons, 32 mm. Pump with integrated tank and metal braided hose. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo M50 monobloc radial caliper with 4 pistons,30 mm. Radial brake pump with metal braided hose |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 129 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Sachs fully adjustable single shock absorber |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Sachs fork. 43 mm, fully adjustable |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with cast and pressed sheet elements. (Sachs steering damper on APRC version) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia Tuono V4 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 6 axis inertial platform, APRC suite (Aprilia Performance Ride Control) with Engine maps (AEM), Engine brake management (AEB), Traction control (ATC), Wheelie control (AWC), Launch control (ALC), Cruise control (ACC), Pit limiter (APT). 6 riding modes (3 Road, 3 Track). Windscreen. |
| Instruments | Digital |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 24.8° |
| Exhaust system | 4 into 2 into 1 layout, single oxygen sensor, lateral single silencer with ECU-controlled bypass valve and integrated trivalent catalytic converter (Euro 3) |
| Driveline | Straight cut gears and integrated flexible coupling, drive ratio: 73/44 primary drive. Chain 42/16 final drive. |
| Lubrication system | Wet sump lubrication system with oil radiator and two oil pumps (lubrication and cooling) |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Aprilia Tuono V4 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.