Tuono V4 Factory 1100 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia Tuono V4 Factory 1100 is a premium naked bike designed for experienced riders seeking aggressive performance and advanced electronics. Its V4 engine, combined with the comprehensive APRC suite featuring six riding modes and sophisticated rider aids like wheelie control and engine brake management, delivers track-ready capability on public roads. Known for its razor-sharp handling and cutting-edge technology integration, it excels for riders prioritizing precision control and sport-touring versatility.
2025
General information | |
| Color Options | Matte black/red/purple, black/grey, black/white/gold |
| Category | Sport touring |
| Year | 2025 |
| Model | Aprilia Tuono V4 Factory 1100 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 178.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 7.71 litres/100 km (13.0 km/l or 30.51 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front dynamic air intake. 4 Marelli 48 mm throttle bodies with 8 injectors and Ride-by-wire. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 52.3 mm (3.2 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Max Torque | 121.0 Nm (12.3 kgf-m or 89.2 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Max Power | 175.0 HP (127.7 kW)) @ 11350 RPM |
| Engine Details | Longitudinal 65° V-4 |
| Engine Type | V4, four-stroke |
| Capacity | 1077.0 ccm (65.72 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.50 litres (4.89 US gallons) |
| Wheelbase | 1452 mm (57.2 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Length | 2070 mm (81.5 inches) |
| Overall Height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.9459 HP/kg |
| Wet Weight | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Dry Weight | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| | |
Tuono V4 Factory 1100 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo Ø 32 mm 2 isolated piston caliper Pump with integrated tank and metal braid pipe. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating double disc with aluminium flange Brembo M50 4-piston mono-block radial calipers Radial pump and metal braid brake pipe. |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Inverted truss aluminium rear arm. Öhlins TTX single shock absorber with piggy-back. Electronics management system Ohlins Smart EC 2.0 (OBTi). |
| Front Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | Öhlins NIX upside-down fork, Ø 43 mm stanchions. Electronics management system Ohlins Smart EC 2.0 (OBTi). |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with cast and pressed sheet elements. (Sachs steering damper on APRC version) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia Tuono V4 Factory 1100 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 6 axis inertial platform, APRC suite (Aprilia Performance Ride Control) with Engine maps (AEM), Engine brake management (AEB), Traction control (ATC), Wheelie control (AWC), Launch control (ALC), Cruise control (ACC), Pit limiter (APT). 6 riding modes (3 Road, 3 Track). Small windscreen. |
| Electrical | Flywheel mounted 420W alternator with rare earth magnets. |
| Instruments | TFT colour display |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 24.8° |
| Exhaust system | 4 into 2 into 1 layout, single oxygen sensor, lateral single silencer with ECU-controlled bypass valve and integrated trivalent catalytic converter (Euro 3) |
| Driveline | Straight cut gears and integrated flexible coupling, drive ratio: 73/44 primary drive. Chain 42/16 final drive. |
| Lubrication system | Wet sump lubrication system with oil radiator and two oil pumps (lubrication and cooling) |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.