Ty Limited Edition - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Blue Yellow |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Sherco TY Limited Edition |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Multidisc in an oilbath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | C.D.I |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Capacity | 123.7 ccm (7.55 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 4.20 litres (1.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1308 mm (51.5 inches) |
| Ground Clearance | 320 mm (12.6 inches) |
| Seat Height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
|
|
Ty Limited Edition dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.15-18 |
| Front Tyre | 1.6-21 |
| Rear Wheel Travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Rear Suspension | Hydraulic Single damper |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork 39mm |
| Frame | Delta box, chrome-molybdenum steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco TY Limited Edition discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | French Brand |
| Exhaust system | Steel and Aluminium |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.